چند دقیقه با من همراه شوید تا شغل جدید فریلنسری را بشناسید.

Monday، ۱۸ Esfand ۱۳۹۹

شغل‌های زیادی در دنیا وجود دارد. شغل‌های جالب و شگفت‌انگیزی که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی با هم دارند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت شغل‌های جدیدی به وجود آمد که نوظهور هستند. در این مقاله من تصمیم دارم شما را با یک شغل جدید، در واقع شغل خودم آشنا کنم.

من خانم IK هستم یک فریلنسر تولید محتوا.

این داستان زندگی من به عنوان یک فریلنسر است. در سایت ایران کارمند من تصمیم دارم در یک سلسله داستان و مقاله و به زبان ساده و خودمانی توجه شما را به شغل فریلنسری جلب کنم. این شغل را به شما معرفی کنم. مزایای آن را بازگو کنم و در آخر مهارت‌های لازم در این شغل را نام ببرم.

در این داستان تصمیم دارم تجربیات و تحقیقات خودم را در مورد شغل فریلنسری در اختیار شما قرار دهم. به امید اینکه این تجربیات برای شما مفید باشد.

مثل خیلی از افراد من هم پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به دنبال کار بودم. همانطور که می‌دانید برای کار پیدا کردن در ایران باید دو شرایط را داشته باشید پارتی و پول.

سال‌ها در شرکت‌های مختلفی کار کردم. اما این مدل کارکردن نتوانست پاسخگوی نیاز و روحیات من( چه مادی و چه معنوی) باشد. پس من باید برای داشتن شغل مورد علاقه خودم، تغییر و نحولی اساسی در زندگی ایجاد می‌کردم. شغلی که بتوانم در منزل آن را انجام دهم. در اینترنت به دنبال شغل‌های زیادی بودم. شغل‌های زیادی وجود داشت. انواع کسب و کارهای خانگی.

پس از جستجوی زیاد در اینترنت یک واژه و یک شغل توجه من را به خودش جلب کرد. فریلنسر چیست و فریلنسرینگ کیست. درباره این شغل تحقیقات زیادی انجام دادم. در آخر به این نتیجه رسیدم که این شغل می‌تواند یک شغل ایده‌آل برای من باشد.

در اینجا من تصمیم گرفتم یک راهنمای جامع برای پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد فریلنسر چیست درست کنم. اگر تمایل دارید با این شغل جدید و جذاب آشنا شوید، در ادامه با من همراه باشید.

"من یک فریلنسر هستم"

نظر شما در مورد این جمله چیست؟ تا به حال شما با این جمله برخورد کرده‌اید؟ چقدر با فریلنسر و وظایف آن آشنا هستید؟ "فریلنسرها" دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند؟ در یک جمله فریلنسر چیست؟

این جمله سالیان درازی است، که در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در ایران شغل فریلنسری بسیار نوظهور است. به همین دلیل شاید خیلی از افراد از آن اطلاعی نداشته باشند.

فریلنسر چیست؟

فریلنسرینگ یک حرفه مبتنی بر قرارداد است، که در آن فرد به جای استخدام در یک سازمان، از مهارت‌ها و تجربیات خود برای ارائه خدمات به تعدادی از مشتریان استفاده می‌کند.

به زبان دیگر، فریلنسرینگ یعنی این که شما از مهارت، تحصیلات و تجربیات خود برای کار با چندین مشتری استفاده کنید و وظایف مختلفی را بر عهده بگیرید، بدون اینکه متعهد به یک کارفرما باشید. تعداد تکالیف یا وظایفی که می‌توانید انجام دهید در حد توانایی شما است و شما از توانایی خود در جهت رسیدن به اهداف کارفرما (همانطور که از شما خواسته شده است) استفاده می‌کنید.

این جملات اولین تعاریفی بود که من با آن‌ها مواجه شدم. تعاریفی کمی پیچیده. در این‌جا من تعریف خودم را از فریلنسرینگ و اینکه فریلنسر چیست بیان می‌کنم.

فریلنسرینگ یعنی در هر مکان و در هر زمان فقط با داشتن یک کامپیوتر، قلم، دفترچه و اینترنت شما می‌توانید کار کنید. در کار فریلنسری شما فقط متعهد به یک شرکت نیستید. شما کاملا مستقل هستید و همزمان می‌توانید برای چندین سازمان کار کنید و در آمد کسب کنید. شما توانایی‌هایی دارید که می‌توانید بر حسب آن‌ها فریلنسر شوید.

مهم‌ترین نکته‌ای که توجه من را به خود جلب کرد این بود که من می‌توانم در خانه کار کنم. یا حتی از آن به عنوان شغل دوم استفاده کنم. نکته‌ی بعدی این بود که بسیاری از مشاغلی که فریلنسرها انجام می‌دهند، می‌توانند از طریق اینترنت و بدون حضور آنها در محل شرکت یا مشتری تحویل داده شوند.

تا اینجا و در این مرحله از تحقیقات من با مفهوم فریلنسر چیست و فریلنسرینگ کیست آشنا شده بودم.

اما یک سوال دیگر برای من به وجود آمده بود. به چه کسی فریلنسر می‌گویند؟ یا به عبارتی فریلنسر چیست؟

طبق تحقیقات من فریلنسر فردی مستقل است، که با ارائه خدمات به چندین مشتری درآمد کسب می‌کند. این خدمات مربوط به مهارت‌های شخص و توانایی‌های او است.

محبوب ترین انواع فریلنسر چیست؟

من در ابتدا فکر می‌کردم مهارت لازم برای فریلنسر شدن را ندارم. اما با تحقیقات بیشتر متوجه شدم ، انواع مختلفی ار فریلنسری وجود دارد که من می‌توانم با توجه به توانایی‌های خودم یکی از آن‌ها را انتخاب کنم.

در اینجا چند نوع برتر انواع فریلنسر وجود دارد:

1- مترجم

2- طراح وب

3- طراح عکس و فیلم

4- کپی رایتر

5- نویسنده وبلاگ

6- مشاور

7- مدیریت شبکه‌های اجتماعی

8- متخصص بهینه سازی موتور‌های جستجو

9- توسعه دهنده وب

10- مشاره بازاریابی

11- برنامه نویس

12- تولید و خلق محتوای بازاریابی

13- و ...

همه این مشاغل به عنوان فریلنسر شدن وجود داشت.

اما هنوز ابهاماتی برای من در مورد شغل فریلنسری وجود داشت.

آیا شغل فریلنسری یک انتخاب خوب به عنوان شغل برای من است؟ درآمد آن چقدر است؟ برای فریلنسر شدن باید از کجا شروع کنم؟

در هنگام جستجوی در اینترنت آماری جالبی را به دست آوردم.

11 درصد از جمعیت بالغ شاغل در ایالات متحده در درجه اول به عنوان فریلنسر تمام وقت کار می‌کنند، این آمار نشان به من نشان می‌داد که فریلنسر شدن خوب است و باید چیز خوبی در مورد این صنعت وجود داشته باشد.

فریلنسر یک شغل است

من می‌توانستم به جای اینکه تمام وقت برای یک کارفرما آن هم به صورت تمام وقت کار کنم و در ازای آن یک حقوق ثابت دریافت کنم، برای چندین مشتری با شرایط خودش و با قیمتی که فکر می‌کنم کارم شایسته است کار کنم. چه چیزی از این بهتر!

به نظرم فریلنسرینگ حرفه ای فریبنده ولی جذاب بود.

باز هم به سراغ آمار‌ها و ارقام رفتم. طبق Upwork، آمریکایی‌ها به طور متوسط ​​47 ساعت در هفته کار می‌کنند. فریلنسرها به طور متوسط ​​در هفته 11 ساعت کمتر از کارگران تمام وقت شاغل کار می‌کنند. این میزان تقریباً معادل550 ساعت در سال یا 23 روز کامل است.

همه این موارد همراه با مزایایی مانند آزادی کار ( از هرجایی و مکانی) و در هر زمان، رئیس بودن خودم، حفظ تمام سودها و هزینه کمتری برای فعالیت سبب شد، من به سمت شغل فریلنسرینگ و فریلنسر شدن سوق پیدا کنم.

همه این موارد مثبت بسیار عالی بود اما نکته‌ای وجود داشت که کمی ذهن من را درگیر کرده بود. به هر حال هر شغلی نکات مثبت و منفی دارد.

من همیشه به دنبال ضمانت بودم. شغل عادی به من این ضمانت را می‌داد که در زمان مشخص، حقوق مشخصی داشته باشم. من یک روال معمول برای دنبال کردن داشتم. شغل‌‌های قبلی من دارای مزایای تضمین شده مانند بیمه، مزایای بازنشستگی، صندوق تأمین هزینه، و افزایش حقوق برای عملکرد خوب داشتند.

اما اگر من شغل فریلنسری را انتخاب می‌کردم، هیچ کدام از این ضمانت‌ها را نداشتم. هیچ تضمینی وجود نداشت که من به طور مستمر مشتری داشته باشم. حتی هیچ تضمینی برای افزایش درآمد من نبود. پس من مزایا و معایب فریلنسر شدن را در کنار هم قرار می‌دادم تا به نتیجه دلخواه برسم. برای آشنایی بیشتر با مزایای شغل فریلنسری ادامه داستان من را "15 مزیت برتر فریلنسر شدن"را مطالعه بفرمایید.

با خواندن این تعاریف و مقایسه‌های زیاد من بیشتر مشتاق این شغل شدم. در نهایت تصمیم خودم را گرفتم. من می‌خواهم یک فریلنسر شوم. در همان ابتدا گفتم فریلنسر شامل انواع مختلفی است. من باید یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کردم.

در ابتدا توانایی‌هایی خودم را بررسی کردم. من چه توانایی‌هایی دارم؟ با توجه به رشته تحصیلی، علایق و مهارت‌های خود، از بین همه انواع فریلنسر من فریلنسرینگ تولید محتوا را انتخاب کردم.

چگونه می‌توانم یک فریلنسر شوم؟

تا اینجای داستان من با مفهوم فریلنسرینگ آشنا شده بودم و متوجه شدم فریلنسر چیست. من توانسته بودم آن را به عنوان یک شغل انتخاب کنم.

اما برای فریلنسر شدن چه مهارت‌هایی لازم است؟ چگونه می‌توانستم یک فریلنسر موفق در تولید محتوا شوم.

فریلنسر شدن به همان راحتی سفارش دادن چیزی از طریق اینترنت است. شما از سایت‌هایی بازدید می‌کنید که مشاغل و کارهای مستقل را ارائه می‌دهند و آن‌ها را به عهده می‌گیرید. این یک روش عالی برای شروع کار است.

سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که به دنبال فریلنسر هستند . با یک جستجوی ساده در اینترنت توانستم سایت‌هایی که به دنبال فریلنسر هستند پیدا کنم. یکی از این سایت‌های موفق سایت ایران کارمند بود.

اما قبل از رفتن به این وب سایت‌های مستقل، باید یک برند شخصی برای خودم راه‌اندازی می‌کردم.

برای داشتن یک برند این مراحل را دنبال کردم:

· خدماتی که توانایی ارائه آن را داشتم را انتخاب کردم.

· بازار هدف خودم را تعیین کردم

· نرخ‌های خود را مشخص کردم

· نمونه کارهای خود را تبلیغ کردم

· در رسانه‌های اجتماعی بازاریابی کردم، چیزی را به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کمتر ارائه دادم ( این گزینه در جذب بیشتر به من کمک کرد)

نکته: به شما خوانندگان این مقاله پیشنهاد می‌کنم، که منبع درآمد فعلی خود را ترک نکنید و به صورت مستقل به سمت فریلنسرینگ بروید. آن را به عنوان یک کار نیمه وقت امتحان کنید تا ببینید در ماه‌های ابتدایی چگونه برای شما کار می‌کند.

فریلنسرینگ به شما این امکان را می‌دهد که خود تصمیم بگیرید به صورت پاره وقت کار کنید یا تمام وقت؟

فریلنسرینگ دارای قسمت‌های مساوی مثبت و منفی است. شما فقط باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید ریسکی را که تقریباً همیشه با آن همراه است، بپذیرید. فریلنسر شدن به معنای آزادی در حرفه است، اما همچنین به معنای بی ثباتی و خطر شکست هم است. اگر دوست دارید از شغل سنتی بیرون آمده و به قول معروف" آقا و خانم خودتان باشید"، این فرصت را دارید که نام و برند خود را بسازید و به اهداف حرفه ای خود برسید.

تا این بخش(فصل) از داستان من به عنوان یک فریلنسر با مفهوم فریلنسر چیست آشنا شدید. به شما پیشنهاد می‌کنم در ادامه داستان هم همراه من باشید تا با این شغل بیشتر آشنا شوید.

به نظر شما آیا نکته ای را درباره فریلنسرینگ از دست داده ام ؟ با توجه به این داستان آیا شما علاقه‌ای به فریلنسر شدن پیدا کرده‌اید؟ آیا شما متوجه شدید که فربینر چیست و فریلنسرینگ کیست؟

بی‌صبرانه مشتاق خواندن پاسخ‌های شما به سوالات و نظرات شما را در مورد راهنمای من در زمینه فریلنسر شدن هستم. لطفا آن‌ها را با من در میان بگذارید.